Ochronne akcesoria narciarskie – bez czego nie powinno się wychodzić na stok?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zagwarantować sobie w pełni bezpieczną jazdę po stoku? Pomogą w tym różnego rodzaju ochronne akcesoria narciarskie. Bez czego nie obędzie się żaden miłośnik białego szaleństwa?

Kask ochronny

Pierwsze niezbędne każdemu narciarzowi akcesorium to kask ochronny. Dlaczego jest on tak ważny? Kask chroni głowę przed wszelkiego rodzaju urazami czaszki, do jakich może dojść na skutek wypadku na stoku. Wybierając go, szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy jest on zgodny z europejską normą PN-EN 1077:2007, która gwarantuje jego sztywność i należyte zabezpieczenie przed przebiciem przez ostre przedmioty. Niemniej istotne są znaki certyfikacji, takie jak GS, CE czy TUV.

Następne bardzo ważne parametry każdego kasku to jego kształt i rozmiar. Jak dobrać jego wielkość? Po jego włożeniu i lekkim potrząśnięciu głową, nie powinien się on zsuwać. Jeżeli odczuwamy wówczas lekkie napięcie skóry głowy to znak, że jego rozmiar jest prawidłowy. Pasek kasku powinien natomiast ciasno opinać brodę, a jednocześnie nie przeszkadzać w czasie jazdy. Na całej swojej długości oraz w miejscu zapięcia powinien on by wyścielony przyjemną w dotyku, miękką tkaniną. Kask narciarski wymieniać powinno się co około 3-5 lat.

Gogle

Żaden prawdziwy narciarz nie obędzie się również bez gogli. Akcesorium tego typu powinno ściśle przylegać do twarzy, aczkolwiek nie może uciskać. Poprzez szczelinę, jaka znajduje się między kaskiem i okularami, nie może przedostawać się powietrze. Co za tym idzie – warto w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w kask, a dopiero później dokupić do niego gogle.

Bardzo ważnym elementem każdych gogli są szkła, które gwarantują należytą ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz zapewniają odpowiednią widoczność, bez względu na panujące aktualnie warunki oświetlenia. Element ten charakteryzować się musi wysoką odpornością na pęknięcia oraz uderzenia. Dzięki temu nawet jeżeli dojdzie do wypadku na stoku, szkła nie uszkodzą oczu narciarza.

Ciekawą propozycją są gogle narciarskie wyposażone w wymienne szkła. Na sklepowych półkach warto rozglądać się także za modelami wyściełanymi specjalną powłoką Fogstop, która ma za zadanie chronić przed zaparowaniem. Spotkać można się także z goglami wyposażonymi w szczeliny wentylacyjne oraz wentylatory. Narciarze, którzy na co dzień noszą okulary, powinni nabyć model pozwalający włożenie ich pod gogle.

Rękawice narciarskie

Planując wyjazd na narty, należy zaopatrzyć się także w rękawice narciarskie, które ochronią dłonie przed zimnem, wiatrem oraz otarciami. Idealne akcesoria tego typu to te, wykonane z wodoszczelnego i wytrzymałego materiału. Bardzo ważne jest to, by takie rękawiczki były dopasowane do kształtu dłoni. Nie mogą być one ani za małe, ani zbyt duże. W pierwszym przypadku mogłyby zakłócać cyrkulację krwi, w drugim – zsuwać się w czasie jazdy.

Protektor

Osoby, które jeżdżą na nartach profesjonalnie, rozważyć mogą zakup specjalnego ochraniacza na kręgosłup, nazywanego również protektorem. Coraz częściej zaopatrują się w niego również amatorzy. Taki ochraniacz ma za zadanie amortyzować uderzenie w czasie wypadku, nie dopuszczając do urazu kręgosłupa. Dostępny jest on w 2 wersjach: zapinanej oraz zintegrowanej z kamizelką. Ochraniacz może mieć sztywną membranę Hardshell lub nieco bardziej miękką typu Softshell.

Idealny protektor powinien dobrze przylegać do ciała, pokrywając kręgosłup na całej długości. Dodatkowo musi on mieć certyfikat CE EN 1621-2 gwarantujący ochronę przed określonymi siłami uderzenia. Równie istotne jest to, by ochraniacz był odporny na działanie niskich temperatur oraz działanie wilgoci. Wymieniać powinno się go co około 5 lat lub po przebytym wypadku.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o skórę dojrzałą?
Jak dbać o skórę dojrzałą?
Odkryj praktyczne porady i sprawdzone metody utrzymania skóry dojrzałej w doskonałej kondycji. Dowiedz się, jakie kosmetyki wybierać i jak rutynę pielęgnacyjną dostosować do swoich potrzeb.
Zrozumienie i leczenie epilepsji. Jak terapia schematów może pomóc w walce z zaburzeniami psychicznymi?
Zrozumienie i leczenie epilepsji. Jak terapia schematów może pomóc w walce z zaburzeniami psychicznymi?
Poznaj skuteczne sposoby leczenia epilepsji przez terapię schematów. Dowiedz się, jak ta technika terapeutyczna pomaga w usprawnianiu funkcjonowania umysłu oraz w walce z zaburzeniami psychicznymi.
Odkrywaj korzyści treningu na świeżym powietrzu – przewodnik dla początkujących
Odkrywaj korzyści treningu na świeżym powietrzu – przewodnik dla początkujących
Zbadaj potężne zalety ćwiczeń na łonie natury! Nasz wyczerpujący przewodnik pomoże początkującym w pełni wykorzystać trening na świeżym powietrzu.
Ostatnie wpisy