SiłowyTrening

Trening siłowy dla seniora – jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Trening siłowy to doskonała propozycja dla osób w każdym wieku. Nie rezygnuj z wysiłku fizycznego tylko z powodu wieku. Podpowiadamy, na jaki sprzęt warto się zdecydować.

Trening dla seniorów – o czym pamiętać?

Aktywność fizyczna ma wiele zalet. Pozwala nie tylko utrzymać w ryzach wagę, ale też przeciwdziała rozwojowi wielu chorób, zwłaszcza tych, które określane są mianem schorzeń cywilizacyjnych. Z tego względu ruch, nie tylko ten na świeżym powietrzu, zalecany jest osobom w różnym wieku. O dobrą kondycję powinny dbać zarówno osoby młode, jak i te starsze. Świadomość tego, jak istotna jest dobra kondycja fizyczna, stale rośnie w społeczeństwie. Jaki jest tego efekt? W siłowniach (również w tych na powietrzu) można spotkać coraz więcej seniorów.

Wraz z wiekiem zmniejszają się możliwości organizmu, nie znaczy to jednak, że trzeba zupełnie zrezygnować z ruchu. Regularna aktywność fizyczna pomaga dłużej zachować pełną sprawność organizmu, a dodatkowo jest świetną formą rehabilitacji. Jednak w trosce o własne bezpieczeństwo, osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza te, które obciążone są schorzeniami przewlekłymi, przed rozpoczęciem ćwiczeń powinny skonsultować z lekarzem. Specjalista dobierze zestaw ćwiczeń dostosowany do indywidualnych możliwości każdego pacjenta.

Czy osoby starsze mogą ćwiczyć siłowo?

Jednym z powszechnych mitów, które panują w społeczeństwie, jest to, że trening siłowy przeznaczony jest wyłącznie dla osób młodych i to głównie dla mężczyzn. Tymczasem, okazuje się, że ćwiczenia z obciążeniem (oczywiście dopasowanym do poziomu sprawności) cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów. Pozwala zachować sprawność i spowalnia degenerację włókien mięśniowych. Wśród rekomendacji dotyczących treningu dla osób starszych, WHO proponuje między innymi ćwiczenia wytrzymałościowe oraz siłowe. Seniorzy powinni pamiętać także o rozgrzewce i regularnym rozciąganiu.



Sprzęt do treningu siłowego – co wziąć pod uwagę?

Dla efektywności treningu siłowego olbrzymie znaczenie ma właściwy dobór sprzętu. W przypadku treningu siłowego u seniorów sprawdzą się zarówno obciążniki, taśmy do ćwiczeń, jak i ciężarki. Należy jednak zwrócić uwagę na obciążenie treningowe, choć w tym przypadku nie da się stworzyć jednolitych wytycznych obejmujących wszystkich seniorów – inne możliwości w zakresie maksymalnego obciążenia będzie mieć osoba po 80. roku życia, która od wielu lat jest aktywna i regularnie ćwiczy, a inne obciążenie sprawdzi się w przypadku kogoś, kto co prawda ma dopiero lat 60, jednak jest na początku swojej przygody ze sportem i regularnymi treningami. Lepiej jest ćwiczyć ze zbyt małym obciążeniem i stopniowo je zwiększać, niż przesadzić na samym początku i zwiększyć ryzyko kontuzji.

Kolejna niezwykle istotna kwestia to bezpieczeństwo – zawsze powinno stanowić priorytet, jednak w przypadku osób w podeszłym wieku staje się jeszcze istotniejsze. O czym pamiętać? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie obuwie. Liczy się zwłaszcza podeszwa zapobiegająca poślizgom. Dobierając akcesoria do ćwiczeń, również warto zwrócić uwagę na to, aby nie wyślizgiwały się łatwo z rąk – w przypadku treningu seniorów lepiej jest unikać ciężarków metalowych. W trosce o bezpieczeństwo lepiej, jeśli osoby starsze będą wykonywały ćwiczenia pod okiem trenera.

Komfort treningu

Odpowiednio dobrane obciążenie, wygodne obuwie, akcesoria do ćwiczeń, które nie wypadną łatwo ze spoconej dłoni – wszystkie te elementy przekładają się na komfort treningu. Warto o niego zadbać, wówczas seniorzy będą ćwiczyć z przyjemnością. Podczas treningów przydać się może miękka mata z powłoką antypoślizgową oraz obciążniki na nadgarstki i kostki zapinane na mocny rzep. Oferta akcesoriów sportowych jest obecnie niezwykle szeroka – przed zakupem konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania.

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *