Jajka to nieodłączny element codziennej diety, jednak specjaliści przekonują, że mogą stanowić także podstawę odchudzającego jadłospisu. Jak wygląda dieta jajeczna?
Dieta jajeczna to pomysł amerykańskich dietetyków z kliniki Mayo. Ich zdaniem stosowanie tego typu jadłospisu przez około dwa tygodnie pomaga oczyścić i odżywić organizm, a także zgubić kilka zbędnych kilogramów. Niektórzy specjaliści podkreślają jednak, że dietę jajeczną najlepiej stosować maksymalnie 5 dni. Jak sama nazwa wskazuje, podstawą codziennej diety są jajka. Według przyjętych zasad każdego dnia należy zjeść na śniadanie obiad i kolację łącznie 6 jajek, po dwa na każdy posiłek.
Jajka należy ugotować na twardo, maksymalnie 10 minut. Po tym czasie białko traci swoje składniki odżywcze i staje się trudniejsze do strawienia przez układ pokarmowy. Nieodłącznym elementem diety jajecznej jest picie codziennie około 3 litrów wody lub zielonej herbaty oraz wzbogacanie każdego posiłku o świeże warzywa i owoce.
Warto pamiętać, że owoce muszą być niskokaloryczne, dlatego w czasie trwania diety należy wyłączyć z jadłospisu banany, awokado, winogrona czy czereśnie. Co więcej, dieta zakłada wykluczenie pieczywa, makaronu, ryżu, warzyw strączkowych oraz ograniczenie do minimum spożywanego cukru i soli.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jadłospis opierający się na dużym spożyciu jajek jest skierowany przede wszystkim do osób, które w krótkim czasie skutecznie i efektywnie chcą zmniejszyć swoją wagę. Dieta jest dość restrykcyjna, dlatego po powrocie do standardowych nawyków żywieniowych należy uważać na efekt jojo. Eksperci przekonują jednak, że stopniowe zmniejszanie ilości spożywanych jajek może ograniczyć to zjawisko i utrzymać efekty diety na dłużej.
Twórcy jadłospisu nie wyróżnili żadnych przeciwwskazań zdrowotnych co do jej stosowania, jednak dla bezpieczeństwa warto przed jej rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem.
Przestrzeganie zaleconych zasad diety to nie tylko sprawdzony sposób na zmniejszenie wagi, ale także skuteczne dostarczanie organizmowi niezbędnych składników wartościowych. Jajka zawierają w sobie duże ilości pożywnego białka, węglowodanów, błonnika ułatwiającego trawienie oraz substancji usuwających z organizmu szkodliwe toksyny.
Wersji tego sposobu odżywiania jest kilka. W niektórych z nich dozwolone jest między innymi spożywanie gotowanego drobiu. Element ten świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu czy pożywnej kolacji. Warto pamiętać, że jadłospis zakłada jedynie trzy posiłki w ciągu całego dnia. W przypadku najbardziej podstawowego wariantu diety jajecznej na śniadanie można zjeść dwa jajka ugotowane na twardo (bez majonezu), sałatkę oraz pół grejpfruta. Jako dodatek można wypić szklankę czarnej kawy lub zielonej herbaty.
Na obiad oprócz gotowanych jajek świetnie sprawdzi się surówka na bazie szpinaku, sałaty, ogórka, cebuli oraz pomidora. W ramach kolacji można zjeść dwa jajka oraz około 200 gramów ulubionego owocu czy sezonowego warzywa. Do każdego posiłku warto wypić szklankę wody lub kubek zielonej herbaty z dodatkiem cytryny.
Zdj. główne: Katherine Chase/unsplash.com